Gdyby tak usiąść z tymi, z którymi zazwyczaj nie siadamy, i podyskutować o trudnych życiowych doświadczeniach, to prawdopodobnie doszlibyśmy do wniosku, że to wszystko, co się wydarzyło, stało się, dlatego że nie starczyło miłości. Bo w pewnym momencie zamiast walczyć o drugiego człowieka dla drugiego człowieka, zaczęliśmy walczyć o drugiego dla siebie samego albo w złudnym bezpieczeństwie okopywać się. Zabrakło miłości. Nie tej sprowadzonej do parteru jedynie chwilowej przyjemności i samozadowolenia, choć i one mają czasem zapach miłości. Mam na myśli miłość nie za coś, ale pomimo braku tego czegoś. Na taką stać nas dość rzadko. Na szczęście stać na nią niezmiennego w miłości Boga…
Zachwyca mnie pierwsze objawienie Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. Niemalże dokładnie 341 lat temu, zaraz po Bożym Narodzeniu, Chrystus zrobił niesamowitą rzecz. Wyciągnął jej serce, wsadził w swoje i oddał je przemienione. Tymczasem my uczymy od najmłodszych lat zasługiwania na coś metodą kija i marchewki. Świadectwo z czerwonym paskiem? Będą wakacje w Grecji! Poprawisz matematykę? Nowy tablet pod choinkę! Potem jest tylko gorzej. A Jezus zdaje się już w XVII wieku stosował całkiem inną pedagogikę.
Tym „podchoinkowym” numerem „Czasu Serca” chcemy raz jeszcze mocniej, bardziej świeżo i czasem nie wprost opowiedzieć o aktywnie działającym Sercu Jezusa. Rozmawiamy o Bożej pedagogice i potrzebie poznania kultu Jezusowego Serca z s. Celiną Tendaj, sercanką. Z ks. Leszkiem Poleszakiem SCJ wspominamy historyczne perypetie związane z duchowością sercańską. Uczymy się nie uciekać od bólu i krwi, lecz pomagać tym, którzy walczą o pokój, tak jak ks. Mark Mastin, amerykański sercanin, który wziął udział w 106 misjach. Zamyślamy się wreszcie nad miłością Boga i nami samymi, których z poziomu abstrakcji na ziemię ściąga nieraz ks. Przemysław Bukowski SCJ. Wreszcie bardzo aktualnie zastanawiamy się z Anetą Pisarczyk, co jest z tą ludzką „miłością życia”. Czy single są takimi z wyboru czy z konieczności? W związku z 100. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w listopadzie 2014 roku wszedł do kin film Karolina ukazujący tę, która żyła prawdziwie miłością do Boga i bliźnich. O kulisach kręcenia filmu opowiadają jego reżyser Dariusz Regucki i producent Andrzej Sobczyk. Kończymy znów Jego Słowem, które w tych dniach silniej porusza nas faktem, że „stało się ciałem” (J 1,14) nie gdzieś tam, ale wśród nas. Po Janowym Prologu do Ewangelii przeprowadza nas ks. Krzysztof Napora SCJ, biblista.
„Zmusza” nas do tego nie tyle data 6 lutego 2015 roku, kiedy to będziemy obchodzili 250. rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Jezusowego, ile miłość Boża, która ciągle nas inspiruje!
Przemień swoje serce – Z s. Celiną Tendaj SłNSJ rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ
Święto miłości Boga – ks. Leszek Poleszak SCJ
Franciszek
Miłość bez miary
Pierwsze piątki miesiąca
Znak Jezusowego Serca – ks. Sławomir Kamiński SCJ
Zapiski o. Dehona
Serce Jezusa, nasze schronienie – ks. Gabriel Pisarek SCJ
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico – ks. Józef Zawitkowski bp
Żyć bardziej… czyli jak? – Renata Bobrowska
Ludzie lubią telewizję… – Ewelina Zamojska
Niż mędrca szkiełko i oko – ks. Przemysław Bukowski SCJ
Sylwetki
Na wojnie przeciw wojnie – Z ks. Markiem Mastinem SCJ rozmawia br. Andrzej Gancarczyk SCJ
Pomoc w trudnych sprawach
Oswojony smok – Aneta Pisarczyk
Synod wciąż trwa – Beata Zajączkowska
Czas na Karolinę – Z Andrzejem Sobczykiem i Dariuszem Reguckim rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ
Lectio divina
Na początku było Słowo – ks. Krzysztof Napora SCJ
Ludzkim sercem kochał – ks. Dariusz Salamon SCJ
Krzyżówka nr 70