Po co żyję? Jaki jest sens mojego cierpienia? Czy jestem ciężarem dla innych? A może lepiej, żebym już nie żyła? To seria pytań, które pojawiają się w głowie każdego, kto zmaga się z poważną chorobą czy ciężką niepełnosprawnością. Właśnie dlatego postanowiliśmy, że ten numer „Wstań” będzie dotykał pytań najważniejszych.
Nie daje on jednak gotowych odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia. Ma na celu uczynić coś więcej: postawić człowieka na drodze do jego odkrywania, pomóc usiąść przy stole, by dyskutować z Bogiem, otworzyć szerzej oczy i spojrzeć ponad horyzont własnych bólów, trudów terapii i codzienności, która czasem kradnie nadzieję.
Szczególnie polecam dwa wywiady: z siostrami opiekującymi się mieszkańcami Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej i ich podopiecznymi oraz z Bawerem – niepełnosprawnym od urodzenia, obecnie studentem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Co ich łączy? Wiara w sens niepełnosprawności, relacja z Bogiem i nadzieja.
Warto zajrzeć do działu „W zdrowym ciele…”, by dowiedzieć się, czym różnią się podstawowe leki przeciwbólowe, jakie niosą zagrożenia, a także jak dzisiejsza medycyna radzi sobie z leczeniem bólu.
Wraz z pierwszym tegorocznym numerem „Wstań” pojawiło się w sieci księgarni Empik. Chcemy być bardziej dostępni, również dla tych, którzy dotąd nie mieli w rękach naszego dwumiesięcznika.
ks. Radosław Warenda SCJ
z-ca redaktora naczelnego
Bóg krzyczący z bólu - ks. Sławomir Kamiński SCJ
Benedykt XVI - Stawić czoła chorobie
Zaprzyjaźniony z Krzyżem - ks. Adam Pastorczyk SCJ
Cierpiący ratują świat! - rozmowa z s. Natalią i s. Bogusławą oraz ich podopiecznymi – Moniką i Jolą
Pokochałem niepełnosprawność - rozmowa z Bawerem Aondo-Akaa
Tabletka – i po bólu? - lek. med. Monika Cieplińska-Gostek
Ból pod lupą - lek. med. Katarzyna Dąbek
Odkrywając prawdziwe „Ja” - Aneta Pisarczyk
Cierpieć z sensem - ks. Radosław Warenda SCJ