Jak to jest, że autor Pierwszej Księgi Kronik stwierdza: „Bogactwo i chwała od Ciebie pochodzą” (29,12), a tym, którzy stają się bogaci trudniej dostać się do królestwa niebieskiego niż wielbłądowi przecisnąć się przez ucho igielne (por. Mt 19,23-24)? Dlaczego owo bogactwo raz będzie Bożym darem, a innym razem stanie się dla nas przekleństwem? Albo inaczej: jak do niego podejść, by zamiast odcinać od Dawcy, mogło nas do Niego zbliżyć? Rzeczywiście Bóg patrzy na nie nieco inaczej… Jak? Pragmatycznie, a nie zachowawczo. Otóż Bóg odbudowuje święte miasto, używając właśnie bogactw: drogie kamienie, minerały, perły stają się materiałem budowlanym, złoto jak szkło przeźroczyste wypełnia rynek (por. Ap 21,18-21). My bogactwa bardziej niż używać i dzielić się, kumulujemy na czarną godzinę. „Głupcze – mówi Bóg do nowobogackiego marzyciela o powiększonych spichlerzach – jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie (…). Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga” (Łk 12,20-21).
Bogactwo przed Bogiem to pomysł na najnowszy numer „Czasu Serca”, który trzymasz w ręku. Chcieliśmy przedstawić coraz mocniej rozwijające się w polskim Kościele Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, które animują właśnie księża sercanie. Inspiracją były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Legnicy w 1997 roku: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”. Słowom nie pozwolił upaść na drogę Marek Świeży, podkrakowski przedsiębiorca, który trafił właśnie do sercanów w Stadnikach. Dziś duszpasterstwo „Talent” organizuje każdego roku blisko 100 spotkań różnego rodzaju: spotkania robocze, pielgrzymki, rekolekcje, internetowe konferencje na żywo. Po co istnieją? Kim są? Jakie są ich najprawdziwsze cele? Odwiedziliśmy kilkoro przedsiębiorców osobiście zaangażowanych w to dzieło, by nie tylko pokazać, czym jest duszpasterstwo „Talent”, ale także uświadomić, że przedsiębiorczość drzemie w każdym z nas.
Chciałbym również zaprosić na kolejną edycję rekolekcji „Czasu Serca” do kluczborskiego klasztoru. Czeka nas weekend w ciszy z medytacjami nad Biblią metodą lectio divina i wspaniałą klasztorną kuchnią. Tegoroczne rekolekcje odbędą się w majowy weekend 23-25 maja. Szczegóły spotkania w kolejnym numerze „Czasu Serca” lub już dziś pod numerem telefonu: 12 290 52 98 czy adresem: rekolekcje@czasserca.pl.
Bogaci przed Bogiem – Z Krystyną i Maciejem Kaniewskimi rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ
Lider biznesu z powołania – ks. Przemysław Król SCJ
Franciszek
Dostrzec człowieka
Pierwsze piątki miesiąca
Miłość, która ciągle żyje… – ks. Sławomir Kamiński SCJ
Zapiski o. Dehona
Ach, ta nędza duchowa… – ks. Gabriel Pisarek SCJ
Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze – ks. Józef Zawitkowski bp
Srebro na wagę złota – Z ks. Piotrem Chmieleckim SCJ rozmawia Anna Sosnowska
Duszpasterstwo Talent(u) – Z ks. Grzegorzem Piątkiem SCJ rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ
Hurra! Jestem człowiekiem! – ks. Przemysław Bukowski SCJ
Wiara w biznesie – Z Czesławem Bogdańskim rozmawia ks. Radosław Warenda SCJ
Heroiczne życie – ks. Przemysław Król SCJ
Pomoc w trudnych sprawach
Dokonać wyboru – Aneta Pisarczyk
Sylwetki
Tak jak Mojżesz – ks. Przemysław Król SCJ
Przypadki prezesa Cnoty – ks. Grzegorz Piątek SCJ
Mieć tyle, ile Bóg nam powierzy – Z Arturem Kalickim rozmawia Karolina Krawczyk
Lectio divina
Przekazał im swój majątek – ks. Krzysztof Napora SCJ
Bóg, w którego trudniej wierzyć – ks. Dariusz Salamon SCJ
Krzyżówka nr 65